Piastowanie stanowiska lekarza wiąże się z ponoszeniem bardzo dużej odpowiedzialności, dlatego tak ważne jest jak najlepsze zabezpieczenie się przed rozmaitymi zagrożeniami. Czasem wystarczy jeden błąd, który spowoduje szereg poważnych konsekwencji. Najlepiej mieć wykupione odpowiednie OC dla lekarzy INS-Med, aby zostać objętym należytą ochroną.
Obowiązkowe OC dla lekarzy – dlaczego jest tak ważne i co ono obejmuje?
Jako lekarz jesteś obarczony dużym ryzykiem wyrządzenia szkody pacjentom, nawet nieświadomie, przez pomyłkę. Warto zainwestować w specjalne OC dla lekarzy niezależnie od tego, czy pracujesz dla kogoś na podstawie umowy o pracę, czy prowadzisz własną działalność gospodarczą. Pamiętaj o tym, że zgodnie z aktualnymi przepisami każdy lekarz udzielający świadczeń zdrowotnych jest zobowiązany do tego, aby mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy w zbiorczej placówce medycznej, nie musisz mieć polisy.
Warto jednak wykupić dobrowolne ubezpieczenie OC, aby nie musieć odpowiadać własnym majątkiem za szkody, do których doszło w wyniku popełnienia przez Ciebie błędu medycznego. W przypadku OC dla lekarzy możesz liczyć na to, że obejmuje ono nawet roszczenia, które dotyczą zaniechania świadczeń zdrowotnych. Nawet jeśli w wyniku nietrafnej diagnozy lub nieodpowiedniej metody leczenia dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta albo jego śmierci, mając ubezpieczenie, zostaniesz zwolniony z płacenia odszkodowania/zadośćuczynienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roszczeń poszkodowanych opiewających na wysokie kwoty.
Jaki jest zakres ochrony obowiązkowego OC dla lekarzy? Co z wykluczeniami?
Mając wykupione ubezpieczenie dla lekarzy, nie musisz martwić się zubożeniem swojego majątku osobistego. Podstawowy zakres ochrony obowiązkowej polisy obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone pacjentowi po udzieleniu mu świadczeń medycznych. Pamiętaj o tym, że zawsze są pewne wyłączenia, dlatego uważnie przeczytaj polisę przed jej podpisaniem.
Ubezpieczenie dla lekarzy obejmuje rozmaite sytuacje dotyczące zaniechania udzielenia świadczeń medycznych, z wyjątkiem niektórych szkód. Ubezpieczyciel nie pokryje za Ciebie kosztów, jeśli wyrządziłeś szkodę po pozbawieniu Cię prawa do wykonywania zawodu i w trakcie jego zawieszenia. OC dla lekarza nie obejmuje również szkód, które dotyczą zapłaty kar umownych. Wyłączenia dotyczą szkód na skutek działań wojennych, stanu wojennego, zamieszek i rozruchów.
Z własnej kieszeni będziesz musiał zapłacić odszkodowanie/zadośćuczynienie, jeśli szkoda powstała po przeprowadzeniu zabiegu chirurgii plastycznej/kosmetycznego u osoby niemającej wady wrodzonej, chorej ani po urazie. W celu uniknięcia dodatkowych kosztów konieczne staje się opłacenie dodatkowej składki, czyli wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia dla lekarza. Tego typu ubezpieczenie nadwyżkowe zapewnia Ci zdecydowanie szerszy zakres ochrony.
Dobrowolna polisa ubezpieczeniowa a obowiązkowe OC lekarza – podsumowanie
Typ polisy ubezpieczeniowej zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonej praktyki lekarskiej.
- Jeśli prowadzisz własną praktykę lekarską, czyli założyłeś działalność gospodarczą, musisz mieć wykupione obowiązkowe OC dla lekarzy. Konieczność posiadania takiej polisy ubezpieczeniowej wynika z regulacji Ustawy 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
- Z kolei jako osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę/zlecenia/dzieło możesz zdecydować się na zakup dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej.