Ubezpieczenia dla lekarzy: obowiązkowe OC – co trzeba o nim wiedzieć?

Istnieje grupa zwodów obarczonych szczególnie niebezpiecznym ryzykiem. Można do niej zaliczyć przede wszystkim lekarzy oraz podmioty medyczne. Osoby, które wykonują tego typu wymagające i bardzo odpowiedzialne prace, nawet mimo doskonałego przygotowania, doświadczenia i postępowania zgodnie z zasadami, od czasu do czasu są narażone na błąd, który może skutkować krzywdą pacjenta. W związku z tym obowiązkowe ubezpieczenia dla lekarzy – INSmed są niezwykle ważne – to one gwarantują pokrycie kosztów szkody. Jakie jeszcze mają zalety i co należy o nich wiedzieć? Oto najważniejsze informacje na temat lekarskiego OC.

Ubezpieczenia dla lekarzy: obowiązkowe OC – czym jest?

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, stanowi obowiązkowe ubezpieczenie zawodowe lekarzy. Jest to polisa chroniąca majątek lekarza, w sytuacji, kiedy pojawi się błąd lekarski, w wyniku którego ucierpi pacjent. Ze względu na to, że zawód lekarski wiąże się z pracą w ogromnym stresie oraz dużą odpowiedzialnością za ludzkie życie i zdrowie, ubezpieczenie to jest niezwykle istotne. Zdarza się, że nawet najbardziej doświadczeni lekarze popełniają błędy w sztuce, ale dzięki OC, koszty zadośćuczynienia poszkodowanemu pacjentowi poniesie ubezpieczyciel. Co może wydarzyć się pacjentowi? Na przykład w wyniku zabiegu lub operacji, pacjent może pozostać częściowo niesprawny. Wówczas należy ponieść koszty związane z jego rehabilitacją, ewentualnymi lakami czy niezbędnym sprzętem – OC lekarskie stanowi finansowe bezpieczeństwo dla lekarzy i podmiotów medycznych właśnie na wypadek takich okoliczności.

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, stanowi obowiązkowe ubezpieczenie zawodowe lekarzy.

Ubezpieczenia dla lekarzy – kto musi nabyć obowiązkowe OC?

Obowiązkowe OC lekarskie to polisa, którą muszą nabyć wszyscy lekarze, którzy prowadzą własną praktykę na zasadach działalności gospodarczej. Jeśli natomiast lekarz jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, może on zdecydować się na ubezpieczenie dobrowolne. Wówczas to placówka jest zobowiązana do posiadania polisy OC dla podmiotu leczniczego.

Zatem, czy opłaca się wykupić dobrowolne ubezpieczenie OC w sytuacji, kiedy jest się zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i nie ma prawnego obowiązku posiadanie obowiązkowej polisy? Jak najbardziej. Okazuje się, że wiele podmiotów, placówek medycznych, przychodni i szpitali może wymagać od ubiegającego się o posadę lekarza  tego typu ubezpieczenia.

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, stanowi obowiązkowe ubezpieczenie zawodowe lekarzy.

Dodatkowo należy pamiętać, że bez względu na to, czy dana placówka przed zatrudnieniem lekarza na etat będzie wymagać posiadania polisy, ubezpieczenia dla lekarzy i tak są bardzo przydatną i istotną inwestycją. W obliczu wykonywania bardzo odpowiedzialnej pracy, obarczonej stresem i ryzykiem, warto zabezpieczyć swój majątek, by w razie błędu nie nakładać na siebie dodatkowego problemu w postaci kłopotów finansowych. Znacznie lepiej jest posiadać zabezpieczenie, które nawet jeśli pojawi się wypadek przy pracy, zagwarantuje poniesienie kosztów i nie obciąży majątku lekarza lub prowadzonej przez niego firmy (jeśli i ona zostanie ubezpieczona).

Obowiązkowe ubezpieczenie dla lekarzy – co jest nim objęte?

Ubezpieczenia dla lekarzy w postaci obowiązkowego OC, obejmują odpowiedzialność cywilną lekarzy za ewentualne szkody wyrządzone pacjentom w czasie wykonywania działań w zakresie świadczeń zdrowotnych. Co bardzo ważne – ubezpieczenie to obejmuje jedynie podmioty, a więc pacjentów, którym stała się krzywda. Polisa tego typu nie pokryje więc kosztów związanych z uszkodzeniem mienia, a wiec na przykład przedmiotów materialnych, których właścicielem jest pacjent.

Podsumowując, ubezpieczenia dla lekarzy to bardzo ważny rodzaj polisy, ze względu na dużą odpowiedzialność wykonywanej przez nich pracy. Należy pamiętać, że ze względu na pracę w stresie i inne trudne czynniki, błąd w sztuce nie zawsze musi być spowodowany niedopatrzeniami i rażącymi odstępstwami od zasad. Wypadki tego typu zdarzają się nawet bardzo doświadczonym lekarzom, dlatego, aby uniknąć dodatkowych obciążeń, wykonując ten trudny zawód, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC, nawet jeśli nie jest ono prawnie wymagane.

Rekomendowane artykuły